«Դիմանո» մարզադահլիճում այսօր մեկնարկեց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների առաջնությունը, որն անցկացվում է UWW-ի նոր կանոններով: Մասնակցում են Երեւանի, հանրապետության մարզերի եւ Արցախի շուրջ 250 ըմբիշներ:
Հայաստանի պատանիների հավաքականի ավագ մարզիչ Գագիկ Խաչատրյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գոհունակություն հայտնեց մասնակցության քանակից, սակայն նշեց, որ հատկապես բարձր քաշային կարգերում քանակի եւ որակի հետ կապված խնդիրները մնում են.
«Ցածր քաշային կարգերում խոստումնալից մարզիկներ կան, իսկ ահա ծանր քաշերում խնդիրները մնում են: Այս առաջնության արդյունքներով կկազմավորենք հավաքական թիմը, որը կնախապատրաստվի Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում (հուլիս)՝ Եվրոպայի եւ Հունաստանում (սեպտեմբեր)՝ աշխարհի առաջնություններին», - ասաց Գագիկ Խաչատրյանը:
Մարզիչը նշեց, որ պատանիների հավաքականի համար այդ ընթացքում կազմակերպվելու են ուսումնամարզական հավաքներ եւ մասնակցություն միջազգային մրցաշարերի:

В спортзале "Динамо" сегодня стартовал чемпионат Армении по греко-римской борьбе среди юношей, который проводит по новым правилам UWW. В первенстве участвуют около 250 спортсменов из Еревана, марзов республики и Арцаха.
Старший тренер юношеской сборной Армении Гагик Хачатрян в беседе с пресс-службой НОКА выразил удовлетворение количеством участников, однако отметил, что особенно в тяжелых весовых категориях остаются проблемы, связанные с количеством и качеством.
"В легких весовых категориях есть многообещающие спортсмены, а вот в тяжелых весах проблемы остаются. По результатам этого первенства сформируем сборную команду, которая будет готовиться к чемпионатам Европы в Боснии и Герцеговине (июль) и мира в Греции (сентябрь)", - сказал Гагик Хачатрян.
Тренер отметил, что для юношеской сборной в этот период будут организованы учебно-тренировочные сборы и участие в международных соревнованиях.