Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիան դասական վոլեյբոլին զուգահեռ զարգացնում է մարզաձեւի նաեւ մյուս տարատեսակները: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում այս մասին պատմեց Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը:
- Հունվարին Երեւանում անցկացրինք ձյան վրա վոլեյբոլի Հայաստանի առաջնությունը: Այնուհետեւ, փետրվարին Գյումրիում կայացավ ֆեդերացիայի գավաթի խաղարկությունը, մրցումներ անցկացրինք նաեւ Վանաձորում:
Վոլեյբոլի այս տեսակն արդեն պաշտոնապես ճանաչված է: Հաջորդ տարի նախատեսում ենք հանրապետության առաջնության փուլերն անցկացնել տարբեր քաղաքներում, իսկ եզրափակիչը՝ Երեւանում: Պատրաստվում ենք դուրս գալ միջազգային ասպարեզ:
- Դասական վոլեյբոլում գործերն ինչպե՞ս են:
- Մարտին կայացավ մինչեւ 17 տարեկան պատանիների եւ աղջիկների Հայաստանի առաջնությունը: Երկու ընտրական փուլ անցկացվեց Վանաձորում եւ Սիսիանում, իսկ եզրափակիչը՝ Երեւանում:
Ապրիլի 18-ին մայրաքաղաքում մեկնարկում է տղամարդկանց ազգային առաջնության առաջին փուլը (5 թիմ), կանանց առաջնությունը (4 թիմ) կսկսվի մայիսի 4-ին:
Այնուհետեւ կանցկացնենք մինչեւ 15 տարեկանների հանրապետության առաջնությունը:
Հաջորդ տարի կփորձենք անցկացնել Արեւելյան եվրոպական երկրների վոլեյբոլի ասոցիացիայի (EEVZA) մրցաշար: Կարող էինք դա այս տարի անել, բայց որոշ հանգամանքներով պայմանավորված, այն զիջեցինք Վրաստանին:
Մեկ միջազգային մրցաշարը գործնականում «խժռում է» մեր գրեթե ամբողջ բյուջեն, բայց փորձում ենք զարգացնել դասական վոլեյբոլը: Մարզերում եւ Արցախում մրցաշարեր ենք անցկացնում, կազմակերպում ենք մարզչական սեմինարներ:
- Ֆինանսական խնդիրներով պայմանավորված ավելի հեշտ է զբաղվել լողափնյա՞ վոլեյբոլով
- Այո, այդպես է: Այստեղ մեզ հագեցած միջազգային գրաֆիկ է սպասում: Հունիսի 15-18-ը Ավստրիայի Բադեն քաղաքում կմասնակցենք մինչեւ 22 տարեկանների (պատանիներ) Եվրոպայի առաջնությանը:
Իսկ օգոստոսի 19-20-ին առաջին անգամ կմասնակցենք վոլեյբոլի եվրոպական կոնֆեդերացիայի (ՎԵԿ) II պատանեկան մայրցամաքային գավաթի խաղարկությանը, որը 2018 թվականի պատանեկան օլիմպիական խաղերի ընտրական առաջին փուլն է: Մրցաշարն անցկացվելու է Պյարնու քաղաքում: Վիճակահանությամբ Հայաստանի հավաքականները հայտնվել են «D» խմբում:
Պատանիները (Արման Միսկարյան եւ Ռազմիկ Հակոբյան) կխաղան Լիտվայի, Ֆրանսիայի, Էստոնիայի եւ Պորտուգալիայի իրենց հասակակիցների, աղջիկները (կազմը դեռ հայտնի չէ)՝ նույն թիմերի հետ, որոնց ավելանում է Մակեդոնիան:
Միսկարյանը եւ Հակոբյանը հանդես են գալու նաեւ օգոստոսի 24-27-ը Կազանում կայանալիք Մ 18 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում:
ՎԵԿ մայրցամաքային գավաթի հետ միաժամանակ Պյարնու քաղաքում կանցկացվի EEVZA մրցաշարերից մեկը, իսկ սեպտեմբերի 8-ից 10-ը Երեւանի «Գրանդ Սպորտ» մարզաառողջարարական համալիրում կկայանա «Yerevan-Open» տղամարդկանց միջազգային մրցաշարը:
Տեղեկացնեմ, որ մայիսի 19-ից 21-ը Երեւանում կանցկացվի EEVZA համաժողով, որին ներկա կգտնվեն վոլեյբոլի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահը, նրա տեղակալները եւ ասոցիացիայի անդամ 10 ֆեդերացիաների ղեկավարները:

Карен Асмарян: В пляжном волейболе поборемся за юношеский олимпийский рейтинг
Федерация волейбола Армении помимо классического волейбола развивает и другие разновидности этого вида спорта. Об этом в интервью пресс-службе НОК РА рассказал генеральный секретарь Федерации волейбола Армении Карен Асмарян.
- В январе мы провели в Ереване чемпионат Армении по волейболу на снегу. Затем в феврале в Гюмри состоялся розыгрыш Кубка федерации. Также провели соревнования в Ванадзоре. Эта разновидность волейбола уже официально признана. В следующем году планируем провести этапы первенства республики в разных городах, а финал состоится в Ереване. Собираемся выйти и на международную арену.
- А как обстоят дела с классическим волейболом?
- В марте провели чемпионат Армении среди юношей и девушек до 17 лет. Два отборочных этапа прошло в Ванадзоре и Сисиане, финал – в Ереване.
18 апреля в столице стартует первый этап национального чемпионата среди мужчин (5 команд). Женский чемпионат (4 команды) начнется 4 мая.
Затем проведем чемпионаты республики до 15 лет.
В следующем году попробуем провести турнир Восточно-европейской зональной ассоциации (EEVZA). Могли сделать это в нынешнем году, но по некоторым причинам уступили соревнование Грузии.
Один международный турнир "съедает" практически весь наш бюджет, но мы стараемся развивать классический волейбол. Проводим соревнования в регионах и Арцахе, организуем тренерские семинары.
- В силу финансовых причин проще заниматься пляжным волейболом
- Да, это так. Здесь нас ожидает насыщенный международный график. С 15 по 18 июня примем участие в чемпионате Европы до 22 лет (юноши) в австрийском городе Баден.
А 19-20 августа мы впервые будем участвовать в розыгрыше II Юношеского Континентального кубка Европейской конфедерации волейбола, который является первым отборочным этапом для юношеских Олимпийских игр 2018 года. В результате жеребьевки сборные Армении оказались в группе "D".
Юноши (Арман Мискарян и Размик Акопян) сыграют со сверстниками из Литвы, Франции, Эстонии и Португалии. Девушки (состав пока неизвестен) сыграют с теми же командами, плюс Македония. Турнир пройдет в эстонском Пярну. Мискарян и Акопян также выступят в чемпионате Европы до 18 лет в Казани (24-27 августа).
Одновременно с Континентальным кубком ЕКВ в Пярну пройдет один из турниров EEVZA, а с 8 по 10 сентября в ереванском спорткомплексе "Гранд Спорт" состоится мужской международный турнир "Ереван-опен".
Отмечу, что с 19 по 21 мая в Ереване пройдет Ассамблея EEVZA. К нам приедут президент ЕКВ, его заместители и главы 10 федераций-членов Ассоциации.