Մարտի 29-ից ապրիլի 2-ը Հելսինկիում կանցկացվի գեղասահքի աշխարհի առաջնությունը: Այն նաեւ 2018 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի ընտրական մրցաշար է:
Հայաստանը աշխարհի առաջնությունում ներկայացված է լինելու երեք մրցաձեւում:
Մենասահքում հանդես կգան Սլավիկ Հայրապետյանը եւ Անաստասիա Գալուստյանը, իսկ պարային զույգերի մրցապայքարում՝ Թինա Կարապետյան/Սիմոն Պրու Սենակալ երկյակը:
«Օլիմպիական խաղերին մասնակցնելու համար մարզիկները պետք է ընդգրկվեն 20 ուժեղագույնների ցանկ,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը,- բարդ խնդիր է, բայց մենք կպայքարենք:
Փխենյան 2018-ին մասնակցելու երկրորդ եւ վերջին հնարավորությունը այս տարվա սեպտեմբերին Գերմանիայում կայանալիք ընտրական մրցաշարն է»:

С 29 марта по 2 апреля в Хельсинки пройдет чемпионат мира по фигурному катанию. Этот турнир является отборочным для зимних Олимпийских игр 2018 года.
Армения на мировом первенстве будет представлена в 3 видах в программы.
В одиночном катании выступят Славик Айрапетян и Анастасия Галустян.
В соревновании танцевальных пар нашу страну представят Тина Карапетян и Симон Пру-Сенекал.
"Для попадания на Олимпийские игры спортсменам нужно попасть в число 20 сильнейших, - сказала в беседе с пресс-службой НОК РА президент национальной федерации фигурного катания Мелания Степанян, - задача очень трудная, но мы будем бороться. Вторым и последним шансом попасть в Пхенчхан-2018 станет отборочный турнир в Германии, который состоится в сентябре этого года".