Նազիկն և Սոնան իսկապես շատ բարդ մրցակիցներ ունեն. Արտաշես Ներսիսյան
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց թիմի ձեռքբերումների մասին և անդրադարձավ Օլիմպիական խաղերում մեր երկու ծանրորդների հնարավորություններին:
-Պարոն Ներսիսյան, ինչպե՞ս ընտրությունը կանգ առավ Նազիկի և Սոնայի վրա:
-Նազիկն ի սկզբանե ընտրված էր, ընտրությունը կայացավ Սոնայի և Քրիստինեի միջև: Իրեն ավելի լավ դրսևորեց Սոնան: Այստեղ նշանակություն չունի Սոնայի փոքր տարիքը, դա չափորոշիչ չէ: Քրիստինեն ծնկի խնդիրներ ուներ և դա էլ դեր խաղաց:
-Լոնդոն-2012-ից մինչև Ռիո 2016-ն անցել է 4 տարի, որո՞նք եք համարվում կանանց հավաքականի ձեռքբերումները:
-Հավաքականի ձեռքբերումն այս տարվա Եվրոպայի առաջնության թիմային հաղթանակն էր: Սա առաջին անգամն էր, և տա Աստված, որ այն բազմիցս կրկնվի:Մեզ հաջողվեց երկու ոսկե մեդալ նվաճել, ինչն իսկապես մեծ քայլ առաջ էր: Նազիկն այսքան դժվարություններից հետո կարողացավ վերադառնալ և ապացուցեց, որ մեծ կամքի ուժ ունի, իր տեղն ունի մարզաշխարհում: Հիմա Օլիմպիական խաղերում ինչ էլ անի, որ տեղն էլ գրավի, նա արդեն հերոս է: Սոնային ընձեռնվեց յուրահատուկ հնարավորություն: Նա թիմին օգնեց  Եվրոպայի առաջնությունում՝ վարկանիշային միավորներ ձեռք բերելով:
-Եթե իրատեսորեն մոտենանք, աղջիկների քաշային կարգում  ովքե՞ր են հիմնական մրցակիցները:
-Նրանք իսկապես շատ բարդ մրցակիցներ ունեն: Օլիմպիական խաղերում յուրաքանչյուր պետություն ներկայանում է լավագույն կազմով: Առնվազն 15 մարզիկներ պայքարելու են մեդալների համար: Հիմնական մրցակիցները Չինաստանից, Հյուսիսային Կորեայից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և նույնիսկ Իսպանիայից են: Աշխարհի շատ երկրներ են մրցունակ դարձել ծանրամարտում: Հիմա արդեն կիլոգրամների ցանկը շատ խիտ է:
-Պարոն Ներսիսյան, առաջին անգամ ե՞րբ եք տեսել Նազիկին և Սոնային, և ի՞նչ տպավորություն թողեցին ձեր վրա:
-Նազիկին`առաջին անգամ, տեսա մարմնամարզության դահլիճում: Այդ ժամանակ մարզչին խնդրեցի, որ թողնի Նազիկը ծանրաձող բարձրացնի: Երբ բարձրացրեց ծանրաձողը, ես հասկացա, որ նա կարող է դառնալ ուժեղ մարզիկ: Առաջին բանը, որ ինքս ինձ ասացի, այն էր, որ Նազիկն կդառնա մեծ ծանրորդ: Սոնային առաջին անգամ տեսել եմ, երբ շատ փոքր էր և նոր-նոր էր սկսել Հայաստանի առաջնությանը մասնակցել: Ակնհայտ էր մի բան, որ բնության կողմից տրված ծանրորդին բնորոշ հատկություններ ունի, իսկ աշխատասիրության առկայության դեպքում՝ մեծ նվաճումներ կունենա:
-Ընդհանուր առմամբ, ձեր որերո՞րդ Օլիմպիական խաղերն են:
-Սրանք կլինեն իմ երրորդ Օլիմպիական խաղերը: Ես եղել եմ Պեկինի և Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում:
-Մինչ Խաղերի մեկնարկը ինչպիսի՞ հավաքներ եք անցկացրել:
-Մինչև Ռիո հասնելն, ուսումնամարզական հավաքի մի քանի փուլ ենք անցել: Ծաղկաձոր, Աբովյան, Կազան և այսպես շարունակ: Հիմա էլ` Խաղերի մեկնարկից առաջ, մեր վերջին հավաքն ենք անցկացնում Ռիոյում և վերջին շտկումներն ենք անում:

Artashes Nersisyan: Nazik and Sona have really strong opponents
During a conversation with the ANOC press service the head coach of the Armenian weightlifting team, Artashes Nersisyan, spoke about the team’s achievements and our two weightlifters’ chances at the Olympic Games.
-Mr. Nersisyan, how did your choice fall on Nazik and Sona?
-Nazik was initially chosen, the choice was made between Sona and Christine. Sona proved herself better. It doesn’t matter that Sona is younger, it isn’t a criterion.  Christine had problems with her knee and it played a role.
-It has passed 4 years since London 2012, what do you think what achievements the women’s team has reached?
-The team’s achievement was the team victory at the European Championship of this year. It was the first time and God willing, it will be repeated many times. We managed to win two gold medals which was a real step ahead. After so many difficulties Nazik could return and proved that she has great willpower and her special place in the sporting world. Now, at the Olympics it doesn’t matter what she will do or what place she will take, she is already a hero. Sona has got a special opportunity. She helped the team at the European Championship bringing qualification points to it.
-Speaking realistically, who are the main opponents in the women’s competition?
-They are very strong opponents indeed. Every country takes part with its best line-up at the Olympics.  At least 15 athletes will compete for medals. The main opponents are from China, North Korea, Russia, Ukraine and even from Spain. Many countries have become competitive in weightlifting. Now the list of kilos is very dense.
-Mr. Nersisyan when did you first see Nazik and Sona and what impression did they made on you?
-First time I saw Nazik at a gymnastics hall. I asked the coach to let Nazik to lift a barbell. When she lifted it I understood that she could become a strong athlete. The first thing that I said to myself was that Nazik would be a great weightlifter. As for Sona I first saw her when she was very little and had recently started taking part in Armenian Championship. It was obvious that she had qualities characteristic of a weightlifter, given her by nature and in case of working hard she will succeed much.
-How many times have you participated in the Olympic Games?
-These are my third Olympic Games. I have been to Beijing and London Olympics.
-Before the start of the Games what training camps have you spent?
-Before leaving for Rio, we have passed through several training camps in Tsakhkadzor, Abovyan, Kazan and in other places. And at this moment we are having our last training camp and doing the last corrections in Rio before the Games.