Բասկետբոլի Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների կանանց հավաքականը մեկնարկում է Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության C դիվիզիոնում: Հայաստանի թիմը՝ ավագ մարզիչ Վահագն Հարությունյանի գլխավորությամբ արդեն Վրաստանում է: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գլխավոր մարզիչը խոսեց իրենց մրցակիցների և ունեցած հնարավորությունների մասին:
-Պարոն Հարությունյան, նախապատրաստական ի՞նչ շրջան եք անցել:
-Բասկետբոլի Հայաստանի կանանց մինչև 18 տարեկանների հավաքականը մինչև Եվրոպայի առաջանության C դիվիզիոնին մասնակցելն Երևանում 13 օրյա ուսումնամարզական հավաք անցկացրեց: Նաև ունեցան երկու ընկերական հանդիպումներ, որոնք օգնեցին նախապատրաստվել այս առաջնությանը: Մեր հավաքականի հիմնական կազմը՝ 8 բասկետբոլիստներ, Երևանից են, իսկ 4-ը՝ հրավիրված են Սիրիայից և Ռուսաստանից: Վերջիններս արտասահմանում են խաղում և բավականին մեծ փորձ ունեն:
-Այս հավաքականը միասին աշխատելու փորձ ունեցե՞լ է:
-Այո, նախորդ տարի 16 տարեկանների Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում երկրորդն էր: Նրանք փորձ ունեն միմյանց հետ խաղալու:
-Բասկետբոլի հավաքականն առաջին հանդիպումը կանցկացնի Անդորրայի հետ: Որքանո՞վ եք տեղյակ նրանց խաղաոճին:
-Դեռևս նախորդ տարի, երբ մասնակցում էինք այս մրցաշարին, մրցում էինք հենց նրանց հետ: Ինչպես որ մենք գիտենք նրանց, նույնքան էլ նրանք են ծանոթ մեր խաղաոճին: Բայց այն ժամանակ մենք 17 տարեկան էինք և չունեինք մեր 4 խաղացողներին: Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝ Անդորրայի հավաքականում ևս 4 նոր բասկետբոլիստներ են ավելացել: Սակայն դա մեզ մտածելու առիթ չի տալիս:
-Ի՞նչ կասեք Ուելսի հավաքականի մասին, որի հետ երկրորդ հանդիպումն եք անցկացնելու:
-Քիչ առաջ հանդիպեցինք թիմին ճաշարանում: Մենք Ուելսի հավաքականի կեսին ծանոթ ենք: Նրանք ավելի բարձրահասակ խաղացող ունեն, նրանց միջին հասակը 1,75 սմ է: Ցավոք, չենք կարողանում ոչ մի տեսանյութ գտնել նրանց խաղերից, ինչպես նախորդ տարի էր: Անցած անգամ մենք հաղթեցինք նրանց 30 միավորի առավելությամբ:
-Պարոն Հարությունյան, եթե իրատես լինենք, ի՞նչ շանսեր ունենք այս առաջնությունում:
-Ամենաքիչը, որ պետք է անենք, դա եզրափակիչ դուրս գալն է: Մենք մեր առաջ հենց այս խնդիր ունենք: Բայց նաև պետք է քաջ գիտակցենք, որ եթե հասել ենք եզրափակիչ, ապա ամենայն հավանականությամբ, մրցելու ենք Վրաստանի թիմի հետ: Եվ ես պատահականություն չեմ հանարում այն, որ այս մրցաշարն անցկացվում է հենց Վրաստանում:

Женская сборная Армении по баскетболу до 18-и лет стартует на чемпионате малых стран Европы дивизиона C. Команда Армении, возглавляемая Ваагном Арутюняном, уже в Грузии. В беседе с пресс-службой НОК Армении главный тренер рассказал о соперниках и имеющихся возможностях.
-Господин Арутюнян, какие подготовительные этапы вы прошли?
-Женская сборная Армении по баскетболу до 18-и лет перед участием в чемпионате Европы дивизиона C провела в Ереване 13-дневный учебно-тренировочный сбор. Также мы провели 2 товарищеские встречи, которые помогли в подготовке к чемпионату. В основной состав нашей сборной входят 8 баскетболисток из Еревана, а 4 приглашены из Сирии и России. Последние играют за границей и имеют довольно большой опыт.
-Эта сборная имеет опыт совместной игры?
-Да, в прошлом году она стала 2-й на чемпионате малых стран Европы до 16-и лет. У них есть опыт совместной игры.
-Сборная по баскетболу проведет первую встречу с Андоррой. Насколько вы знакомы с их стилем игры?
-Еще в прошлом году, когда мы принимали участие в этом турнире, то играли именно с Андоррой. Насколько мы знакомы с их стилем игры, настолько и они - с нашим. Но тогда нам было 17 лет, и у нас не было наших 4-х игроков. По нашим сведениям, в сборной Андорры также есть 4 новые баскетболистки. Однако нам не о чем беспокоиться.
-Что вы скажете о сборной Уэльса, с которой проведете вторую встречу?
-Недавно мы встретились с командой Уэльса в столовой. Мы знакомы с половиной игроков их команды. У них есть более высокие игроки, их средний рост 1,75 см. К сожалению, мы не можем найти видеозаписей их игр, как и в прошлом году. В прошлый раз мы одержали победу над ними с разницей в 30 очков.
-Господин Арутюнян, какие шансы вы реально имеете на этом чемпионате?
-Самое меньшее, что мы должны сделать, это выйти в финал. Мы поставили перед собой эту задачу. Но мы должны понимать, что в финале нам, по всей вероятности, придется сыграть с командой Грузии. И не случайно, что чемпионат проводится именно в Грузии.