Բասկետբոլի Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների կանանց հավաքականը մեկնարկում է Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության C դիվիզիոնում: Հայաստանի թիմը՝ ավագ մարզիչ Վահագն Հարությունյանի գլխավորությամբ արդեն Վրաստանում է: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում գլխավոր մարզիչը խոսեց իրենց մրցակիցների և ունեցած հնարավորությունների մասին:
-Պարոն Հարությունյան, նախապատրաստական ի՞նչ շրջան եք անցել:
-Բասկետբոլի Հայաստանի կանանց մինչև 18 տարեկանների հավաքականը մինչև Եվրոպայի առաջանության C դիվիզիոնին մասնակցելն Երևանում 13 օրյա ուսումնամարզական հավաք անցկացրեց: Նաև ունեցան երկու ընկերական հանդիպումներ, որոնք օգնեցին նախապատրաստվել այս առաջնությանը: Մեր հավաքականի հիմնական կազմը՝ 8 բասկետբոլիստներ, Երևանից են, իսկ 4-ը՝ հրավիրված են Սիրիայից և Ռուսաստանից: Վերջիններս արտասահմանում են խաղում և բավականին մեծ փորձ ունեն:
-Այս հավաքականը միասին աշխատելու փորձ ունեցե՞լ է:
-Այո, նախորդ տարի 16 տարեկանների Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում երկրորդն էր: Նրանք փորձ ունեն միմյանց հետ խաղալու:
-Բասկետբոլի հավաքականն առաջին հանդիպումը կանցկացնի Անդորրայի հետ: Որքանո՞վ եք տեղյակ նրանց խաղաոճին:
-Դեռևս նախորդ տարի, երբ մասնակցում էինք այս մրցաշարին, մրցում էինք հենց նրանց հետ: Ինչպես որ մենք գիտենք նրանց, նույնքան էլ նրանք են ծանոթ մեր խաղաոճին: Բայց այն ժամանակ մենք 17 տարեկան էինք և չունեինք մեր 4 խաղացողներին: Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝ Անդորրայի հավաքականում ևս 4 նոր բասկետբոլիստներ են ավելացել: Սակայն դա մեզ մտածելու առիթ չի տալիս:
-Ի՞նչ կասեք Ուելսի հավաքականի մասին, որի հետ երկրորդ հանդիպումն եք անցկացնելու:
-Քիչ առաջ հանդիպեցինք թիմին ճաշարանում: Մենք Ուելսի հավաքականի կեսին ծանոթ ենք: Նրանք ավելի բարձրահասակ խաղացող ունեն, նրանց միջին հասակը 1,75 սմ է: Ցավոք, չենք կարողանում ոչ մի տեսանյութ գտնել նրանց խաղերից, ինչպես նախորդ տարի էր: Անցած անգամ մենք հաղթեցինք նրանց 30 միավորի առավելությամբ:
-Պարոն Հարությունյան, եթե իրատես լինենք, ի՞նչ շանսեր ունենք այս առաջնությունում:
-Ամենաքիչը, որ պետք է անենք, դա եզրափակիչ դուրս գալն է: Մենք մեր առաջ հենց այս խնդիր ունենք: Բայց նաև պետք է քաջ գիտակցենք, որ եթե հասել ենք եզրափակիչ, ապա ամենայն հավանականությամբ, մրցելու ենք Վրաստանի թիմի հետ: Եվ ես պատահականություն չեմ հանարում այն, որ այս մրցաշարն անցկացվում է հենց Վրաստանում:

Vahagn Harutyunyan: The least thing we must do is qualify for the final
The Armenia U18 women’s basketball team launches at the 2016 FIBA U18 Women’s European Championship Division C. The Armenian team led by the head coach, Vahagn Harutyunyan, is already in Georgia. In an interview with the ANOC press service the coach spoke about their opponents and chances.
-Mr. Harutyunyan, what preparatory phase did you have?
- The Armenia U18 women’s basketball team had a 13-day training camp in Yerevan before the 2016 FIBA U18 Women’s European Championship Division C. Besides, they spent two friendlies which helped them to get ready for this championship. Our main line-up, 8 basketball players, is from Yerevan, 4 players who play abroad and are rather experienced, have been invited from Syria and Russia.
-Has this team got an experience of playing together?
-Yes, it has. Last year it placed second at the U16 European Championship. They have and an experience of playing together.
-The team will play the first game against Andorra. How well do you know their play style?
-Last year when we were taking part in the championship we competed with them. We know each other’s play style. But then we were 17 and didn’t have our 4 players. According to our information Andorra’s team also has 4 new players but it doesn’t bother us.
-And what about the Welsh team which you are going to face in the second game?
-We met the team in the canteen a short while ago. We know half the team. Its players are taller than we, their average height is 1, 75 cm. Unfortunately, we don’t manage to find any video of their games as last year. Last time we won with a difference of 30 points.
-Mr. Harutyunyan, speaking realistically, what are our odds in this championship?
- The least thing we must do is qualify for the final and that is our goal. But we should understand that reaching the final we will most likely compete against the Georgian team. And I don’t consider it a coincidence that the championship is being held in Georgia.