Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունից միայն ոսկե մեդալ եմ ակնկալում. Արա Պողոսյան
Հունիսի 28-ից Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը կմեկնարկի Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունում: Մինչև 20 տարեկանների ազգային ընտրանին էլ նախապատրաստվում է հուլիսին մեկնարկելիք Եվրոպայի առաջնությանը: Այս օրերին հավաքականները մարզումներ և ստուգողական հանդիպումներ են անցկացնում Երևանում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը խոսեց տարվող աշխատանքների, ակնկալիքների և թիմերի մասին:
-Պարոն Պողոսյան, Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականն ունի նոր մարզիչ՝ Տիգրան Գյոկչյանը, ինչո՞ւ ֆեդերացիայի ընտրությունը կանգ առավ հենց նրա վրա:
-Տիգրան Գյոկչյանը ծնվել և մեծացել է Հայաստանում: Որպես բասկետբոլիստ կայացել է հենց այստեղ: Այնուհետև տեղափոխվել է Լիբանան, որտեղ դարձել է առաջատար խաղացող և ապա մարզիչ: Մարզել է Լիբանանի տարբեր տարիքի հավաքականները, աշխատել է Լիբանանի ազգային հավաքականում, իսկ այժմ գլխավորում է լիբանանյան հայտնի ակումբներից մեկը: Մեր խնդիրը թիմում շատ հայեր ընդգրկելն է: Քանի որ միայն դրա շնորհիվ հայկական բասկետբոլը վերածնունդ կապրի:
-Ի՞նչ խնդիրներ ունի լուծելու Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականը:
-Այժմ Հայաստանի ազգային հավաքակնն իր առաջ խնդիր ունի դառնալ Փոքր երկրների Եվրոպայի չեմպիոն: Հենց այդ չեմպիոնությունը կլինի հայկական բասկետբոլի վերածննդի սկիզբը:
-Ինչպե՞ս եք կատարել խաղացողների ընտրությունը:
-Շատ բարդ: Հայ բասկետբոլիստները սփռված են ամբողջ աշխարհով: Սկզբում մենք պարզում էինք, որ տվյալ խաղացողը հայ է, այնուհետև կապվում էինք ծնողների, մարզիչների և գործակալների հետ: Ցավոք ոչ բոլորին կարողացանք ընդգրկել Հայաստանի հավաքականում: Տարբեր պատճառներ կային: Օրինակ Իրանի Իսլամական հանրապետության թիմում կան հայ խաղացողներ, ովքեր, ցավոք, դեռ չեն համալրել հավաքականը, բայց աշխատանքներ են տարվում, այդ ուղղությամբ: Մեր թիմը պետք է օրեցօր ուժեղանա:
-Հավաքականը կարղ էր համալրել միայն մեկ օտարերկրացի. ընտրվեց Բրայան Դանսթոնը, ինչու՞:
-Առաջին հերթին` Դանսթոնը շատ լավ բասկետբոլիստ է: Նա երկու տարի անընդմեջ Եվրոպայում ճանաչվել է լավագույն պաշտպան: Բացի այդ, մեզ համար կարևոր են նաև մարդկային որակները: Դանսթոնը բավականին հայտնի բասկետբոլիստ է, բայց չի տառապում աստղային հիվանդությամբ: Մեծամիտ չէ, շատ բարի է և սիրում է Հայաստանը, հայերին:
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունից:
-Ինձ կբավարարի միայն ոսկե մեդալը: Հնարավոր է, որ լինեն մարդիկ, որոնք կբավարարվեն ուրիշ հարկի մեդալներով, բայց դա ինձ չի գոհացնի: Ես վաղուց եմ երազել այս թիմն ունենալու մասին և միայն հաղթանակ եմ ցանկանում:
-Հուլիսից 15-ից Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը մեկնարկելու է Եվրոպայի առաջնությունում: Նրանցից ի՞նչ սպասելիքներ կան:
-Բարդ է ասել: Մեր երիտասարդական հավաքականը բավականին ուժեղ խաղացողներ են համալրել, սակայն կանխատեսումներ չեմ ցանկանում անել: Եթե հնգյակ մտնեն, կհամարեմ լավ արդյունք:
-Իսկ Մ18 աղջիկների հավաքականից ի՞նչ սպասելիքներ կան:
-Աղջիկները հանդես են գալու C դիվիզիոնում, որը շատ անկանխատեսելի է: Հույս ունեմ, որ առաջին տեղը կգրավեն:
-Պարոն Պողոսյան, հավաքականները համալրած մարզիկները դրսում ապրող հայեր են, ի՞նչ աշխատանքներ են տարվելու երկրի ներսում մարզաձևը մասսայական դարձնելու ուղղությամբ:
-Դա մեր բոլորի ցավն է: Այդ ամենը կախված է ֆինանսների հետ: Հույս ունենք, որ մեր կողքին կկանգնեն հովանավորներ: Մենք չենք կարող պետությունից փող խնդրել կամ պահանջել, քանի որ մենք երկիրը պատերազմի մեջ է: Հույս ունենք երկրի ներսում զարգացնել աշխարհում շատ հայտնի սթրիթ բոլը: Աստիճանաբար պետք է ավելանան բասկետբոլով զբաղվողների թիվը:

From June 28th the Armenia national basketball team will launch at the European Championship for Small Countries. From the other side the Armenia U20 team is preparing for the European Championship which will kick off in July. These days the teams are having trainings and spending matches in Yerevan. In a conversation with the ANOC press service, the vice president of the Armenian Basketball Federation, Ara Poghosyan, spoke about the team, its activities and expectations.
-Mr. Poghosyan, the Armenia national basketball team has a new coach, Tigran Gyokchyan. Why the federation’s choice fell on him?
-Tigran Gyokchyan was born and bred in Yerevan. He made it as a basketball player here then he moved to Lebanon where he became a front runner and then – a coach. He has trained teams of different ages, has worked in the Lebanon national team and now he leads one of the most famous Lebanese clubs. Our goal is to include as many Armenian players as it is possible since it is the only way to revive the Armenian basketball.
-What tasks does the Armenia national team have to solve?
-Now the Armenian national basketball team is aimed at becoming the winner of the European Championship for Small Countries and this will be the beginning of the Armenian basketball renaissance.
-How did you make the choice of the players?
-It was very difficult. Armenian basketball players are spread all over the world. At first we were finding out whether a given player was Armenian and then connecting with his parents, coaches and agents. Unfortunately, we couldn’t include everyone in the national team, for some reasons. For example, there are Armenian players in the team of Islamic Republic of Iran who, unluckily, haven’t joined the team yet, but we are working in this direction. Our team must get stronger day by day.
-The team could invite only one foreign player and Bryant Dunston was chosen, why?
-First of all, Dunston is a very good player. He was declared the best European defender two times in a row. Besides, the human qualities are also important for us. Dunston is rather popular but he doesn’t suffer from megalomania, he is very kind, he likes Armenia and Armenians.
- What do you expect from the European Championship for Small Countries?
-I will be pleased only with the gold medal. There will possibly be people who will be satisfied with any kind of medal but not me. I have long dreamed of such a team and I desire only a victory.
-From July 15 the Armenia youth team will launch at the European Championship. What expectations do you have of it?
-It’s difficult to day, our youth team has strong players but I don’t want to make predictions. If they enter the top 5 I’ll consider it a good result.
-And what about the U18 girls’ team?
-The girls are going to compete in the Division C which is very unpredictable. I am hopeful that they will place first.
-Mr. Poghosyan, the players who have joined the team are mainly from abroad. What works must be done to popularize the sport within the country?
-We all are concerned about it. Everything is connected with finances. We hope to find sponsors. We can’t ask or demand money from the state because our country is at war. We hope to develop world-famous streetball in the country. The number of basketball players must increase gradually.