Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունից միայն ոսկե մեդալ եմ ակնկալում. Արա Պողոսյան
Հունիսի 28-ից Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը կմեկնարկի Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունում: Մինչև 20 տարեկանների ազգային ընտրանին էլ նախապատրաստվում է հուլիսին մեկնարկելիք Եվրոպայի առաջնությանը: Այս օրերին հավաքականները մարզումներ և ստուգողական հանդիպումներ են անցկացնում Երևանում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը խոսեց տարվող աշխատանքների, ակնկալիքների և թիմերի մասին:
-Պարոն Պողոսյան, Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականն ունի նոր մարզիչ՝ Տիգրան Գյոկչյանը, ինչո՞ւ ֆեդերացիայի ընտրությունը կանգ առավ հենց նրա վրա:
-Տիգրան Գյոկչյանը ծնվել և մեծացել է Հայաստանում: Որպես բասկետբոլիստ կայացել է հենց այստեղ: Այնուհետև տեղափոխվել է Լիբանան, որտեղ դարձել է առաջատար խաղացող և ապա մարզիչ: Մարզել է Լիբանանի տարբեր տարիքի հավաքականները, աշխատել է Լիբանանի ազգային հավաքականում, իսկ այժմ գլխավորում է լիբանանյան հայտնի ակումբներից մեկը: Մեր խնդիրը թիմում շատ հայեր ընդգրկելն է: Քանի որ միայն դրա շնորհիվ հայկական բասկետբոլը վերածնունդ կապրի:
-Ի՞նչ խնդիրներ ունի լուծելու Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականը:
-Այժմ Հայաստանի ազգային հավաքակնն իր առաջ խնդիր ունի դառնալ Փոքր երկրների Եվրոպայի չեմպիոն: Հենց այդ չեմպիոնությունը կլինի հայկական բասկետբոլի վերածննդի սկիզբը:
-Ինչպե՞ս եք կատարել խաղացողների ընտրությունը:
-Շատ բարդ: Հայ բասկետբոլիստները սփռված են ամբողջ աշխարհով: Սկզբում մենք պարզում էինք, որ տվյալ խաղացողը հայ է, այնուհետև կապվում էինք ծնողների, մարզիչների և գործակալների հետ: Ցավոք ոչ բոլորին կարողացանք ընդգրկել Հայաստանի հավաքականում: Տարբեր պատճառներ կային: Օրինակ Իրանի Իսլամական հանրապետության թիմում կան հայ խաղացողներ, ովքեր, ցավոք, դեռ չեն համալրել հավաքականը, բայց աշխատանքներ են տարվում, այդ ուղղությամբ: Մեր թիմը պետք է օրեցօր ուժեղանա:
-Հավաքականը կարղ էր համալրել միայն մեկ օտարերկրացի. ընտրվեց Բրայան Դանսթոնը, ինչու՞:
-Առաջին հերթին` Դանսթոնը շատ լավ բասկետբոլիստ է: Նա երկու տարի անընդմեջ Եվրոպայում ճանաչվել է լավագույն պաշտպան: Բացի այդ, մեզ համար կարևոր են նաև մարդկային որակները: Դանսթոնը բավականին հայտնի բասկետբոլիստ է, բայց չի տառապում աստղային հիվանդությամբ: Մեծամիտ չէ, շատ բարի է և սիրում է Հայաստանը, հայերին:
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունից:
-Ինձ կբավարարի միայն ոսկե մեդալը: Հնարավոր է, որ լինեն մարդիկ, որոնք կբավարարվեն ուրիշ հարկի մեդալներով, բայց դա ինձ չի գոհացնի: Ես վաղուց եմ երազել այս թիմն ունենալու մասին և միայն հաղթանակ եմ ցանկանում:
-Հուլիսից 15-ից Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը մեկնարկելու է Եվրոպայի առաջնությունում: Նրանցից ի՞նչ սպասելիքներ կան:
-Բարդ է ասել: Մեր երիտասարդական հավաքականը բավականին ուժեղ խաղացողներ են համալրել, սակայն կանխատեսումներ չեմ ցանկանում անել: Եթե հնգյակ մտնեն, կհամարեմ լավ արդյունք:
-Իսկ Մ18 աղջիկների հավաքականից ի՞նչ սպասելիքներ կան:
-Աղջիկները հանդես են գալու C դիվիզիոնում, որը շատ անկանխատեսելի է: Հույս ունեմ, որ առաջին տեղը կգրավեն:
-Պարոն Պողոսյան, հավաքականները համալրած մարզիկները դրսում ապրող հայեր են, ի՞նչ աշխատանքներ են տարվելու երկրի ներսում մարզաձևը մասսայական դարձնելու ուղղությամբ:
-Դա մեր բոլորի ցավն է: Այդ ամենը կախված է ֆինանսների հետ: Հույս ունենք, որ մեր կողքին կկանգնեն հովանավորներ: Մենք չենք կարող պետությունից փող խնդրել կամ պահանջել, քանի որ մենք երկիրը պատերազմի մեջ է: Հույս ունենք երկրի ներսում զարգացնել աշխարհում շատ հայտնի սթրիթ բոլը: Աստիճանաբար պետք է ավելանան բասկետբոլով զբաղվողների թիվը:

Ара Погосян. С чемпионата малых стран Европы ожидаю только золотую медаль
28-го июня национальная сборная Армении по баскетболу стартует на чемпионате малых стран Европы. А национальная сборная до 20-и лет готовится к чемпионату Европы, который состоится в июле. В настоящее время сборные проводят тренировки и контрольные матчи в Ереване. В беседе с пресс-службой НОК Армении вице-президент федерации баскетбола Армении Ара Погосян рассказал о проводимой работе, ожиданиях и командах.
-Господин Погосян, у сборной Армении по баскетболу - новый тренер Тигран Гекчян, почему федерация выбрала именно его?
-Тигран Гекчян родился и вырос в Армении, состоялся как баскетболист именно здесь. Затем переехал в Ливан, где стал лидирующим игроком, а затем и тренером. Тренировал сборные Ливана различных возрастных категорий, работал в национальной сборной Ливана, а сейчас возглавляет один из известных ливанских клубов. Наша задача – охватить в сборной большое количество армян. Поскольку только благодаря этому армянский баскетбол возродится.
-Какие проблемы есть у сборной Армении по баскетболу?
-В настоящее время национальная сборная Армении ставит перед собой задачу стать чемпионом малых стран Европы. Именно это чемпионство станет началом возрождения армянского баскетбола.
-Как производился отбор игроков?
-Очень сложно. Армянские баскетболисты разбросаны по всему миру. Сначала мы выясняли, что данный игрок – армянин, а затем связывались с его родителями, тренерами и агентами. К сожалению, мы по разным причинам не смогли включить всех в состав сборной Армении. Например, в команде Исламской Республики Иран есть армянские игроки, которые, к сожалению, пока не пополнили сборную, но ведутся работы в этом направлении. Наша команда должна становиться сильнее с каждым днем.
-Сборную мог пополнить только один иностранец, почему был выбран Брайант Данстон?
-В первую очередь, Данстон – очень хороший баскетболист. Он два года подряд был признан лучшим защитником Европы. Кроме того, для нас важны человеческие качества. Данстон – довольно известный баскетболист, но не страдает звездной болезнью. Он не высокомерный, очень добрый и любит Армению и армян.
-Чего вы ожидаете от чемионата малых стран Европы?
-Меня удовлетворит только золотая медаль. Возможно, будут люди, которых удовлетворят медали другого достоинства, но я не буду доволен. Я давно мечтал о такой команде и желаю только победы.
-С 15-го июля молодежная сборная Армении стартует на чемпионате Европы. Каковы ожидания от них?
-Сложно сказать. Наша молодежная сборная пополнилась довольно сильными игроками, однако не хочу давать прогнозов. Если войдут в пятерку, посчитаю хорошим результатом.
-А каковы ожидания от сборной девушек до 18-и лет?
-Девушки будут выступать в дивизионе C, который очень непредсказуем. Надеюсь, что займут первое место.
-Господин Погосян, сборную пополнили спортсмены, живущие за границей. Какие работы проводятся, чтобы популяризировать баскетбол внутри страны?
-Это наша общая боль, все связано с финансами. Надеемся, что найдутся спонсоры. Мы не можем просить или требовать денег у государства, поскольку наша страна находится в состоянии войны. Мы надеемся развить внутри страны известный во всем мире стритбол. Постепенно должно увеличиться число занимающихся баскетболом.