Մեր նախագծի հաջորդ հերոսը հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Ալեքսանյանն է (98 կգ): Արթուրը գյումրեցի է: Ծնվել է 1991 թվականին: Նախորդ երկու տարիների Հայաստանի լավագույն մարզիկն իր քաշային կարգում աշխարհում լավագույններից մեկն է: Ալեքսանյանն աշխարհի կրկնակի, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն է:
Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում հայ ըմբիշը բավարարվեց միայն բրոնզե մեդալով: Ըմբշամարտի հայկական դպրոցի ամենատիտղոսակիր ըմբիշներից մեկը չի սիրում լրագրողների հետ զրուցել, սիրում է ֆուտբոլ խաղալ և գյումրեցուն հատուկ հումոր ունի: Մասնագետներից շատերը Ալեքսանյանից ոսկե մեդալ են ակնկալում արդեն այս Օլիմպիական խաղերում: Մարզասերների շրջանում նրան ճանաչում են որպես «Ճերմակ արջ»:

Wrestler Artur Aleksanyan: “Road to Rio”
The next hero of our project is Greco-Roman wrestling team member Artur Aleksanyan (98kg). Artur is from Gyumri. He was born in 1991. The best Armenian athlete of the last two years is also one of the best athletes in the world in his weight class. Aleksanyan is a two-time world and a three-time European champion.
At the London Olympic Games the Armenian wrestler satisfied with a bronze medal. One of the most titular athletes of the Armenian wrestling school doesn’t like giving interviews, he likes playing football and has a sense of humor characteristic of Gyumri people. Many experts have high expectations of gold for Aleksanyan at these Olympic Games. He is known as the “White bear” among his fans.
- The only thing that is always with me is my cross. It is with me everywhere.
-My friends but they will accompany and support me during the Olympics.
-First of all, I will share it with those who will be happy for me, especially with the Armenian nation.