Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ լրատվական բաժնի հետ զրույցում ամփոփեց անցնող տարին և խոսեց 2016 թվականի ծրագրերի մասին:
-Պարոն Բաղդադյան, խնդրում եմ ամփոփեք 2015 թվականը: Ի՞նչ ձեռքբերումներ և ի՞նչ բացթողումներ ունեցաք այս տարի:
-Նախորդ տարվա համեմատ՝ ազատ ոճային ըմբիշների ելույթներից այդքան էլ գոհ չեմ: Տղաների վատ ելույթների պատճառները մի քանիսն էին՝ վնասվածքներ, հետո վերականգնողական փուլ, Բաքվում կայացած առաջին Եվրոպական խաղերը, որը հոգեբանորեն բացասական անդրադարձան մեր մարզիկների վրա: Այնտեղ մասնակցում էին 6 մարզիկ, որոնցից 4-ը պարտվեցին մրցավարների ոչ արդար դատավարության պատճառով: Աշխարհի առաջնությունում տղաներից սպասում էինք թե՛ մեդալներ և թե՛ 2-3 վարկանիշ: Ցավոք սրտի, չստացվեց: Սպասվածից վատ հանդես եկան: Ունենք մեկ ուղեգիր՝ 125 կգ քաշային կարգում, որը նվաճեց Լևան Բերիանիձեն: Աշխարհի առաջնությունից հետո մասնակցել ենք մի շարք միջազգային մրցաշարերի, ակումբային աշխարհի առաջնությանը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնող «Տաշիր»-ը զբաղեցրեց 4-րդ տեղը: Տղաները լավ հանդես եկան: Դեկտեմբերին կայացած միջազգային մրցաշարում Գարիկ Բարսեղյանն ու Դավիթ Սաֆարյանը մասնակցեցին Նուսուևի մրցաշարին, որտեղ Սաֆարյանը հաղթեց: Դավիթի մոտ կամաց-կամաց վերադառնում է հաղթողի հոգեբանությունը:
-Ազատ ոճի ըմշամարտի Հայաստանի հավաքականը տարին եզրափակում է Օլիմպիական խաղերի մեկ ուղեգրով, դեռ քանի՞ ուղեգրի ակնկալիք ունեք:
-Ես ևս երկու ուղեգրի ակնկալիք ունեմ: Այս թիմով, եթե կարողանանք ունենալ Օլիմպիական խաղերի երեք մասնակից, ես դա հաջողություն կհամարեմ:
-Պատմեք, խնդրում եմ, արդեն ավանդական դարձած տարեվերջյան հավաքի մասին:
-Այս հավաքը ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածության ուղղվածություն ունի: Գորգի վրա մարզումները չորսն են: Հավաքին մասնակցում են երեք տարիքային խմբի 55 ըմբիշ: Այս տարի ազատ ոճի ըմբշամարտի մեծահասակների հավաքականն առաջին անգամ է մարզումներ անցկացնում դահուկներով: Մինչև հավաքի վերջին օրը ամեն առավոտ նրանք դահուկով կմարզվեն:
-Պարոն Բաղդադյան, ի՞նչից եք սկսելու 2016 թվականը:
-Հունվարի 4-ից ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Երևանում, որից հետո, հունվարի 15-17-ը, Իրանում կկայանա Թախտիի Գավաթի խաղարկությունը, որին կմասնակցեն հավաքականի 3-4 համարները, իսկ առաջատարները կշարունակեն հավաքը՝ կպատրաստվեն Եվրոպայի առաջնությանը և վարկանիշային մրցաշարերին: Հունվարի 30-ից ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Ուկրաինայում, այնուհետև տղաները կմասնակցեն Կիևում կայանալիք միջազգային խոշոր մրցաշարի, որից հետո արդեն վերջնական պարզ կլինի, թե ով կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը, ովքեր՝ վարկանիշային մրցաշարերի:

-Mr Baghdadyan, please, sum up the 2015 year? What achievements and gaps have you had this year?
-Compared to the previous year, I’m not so pleased with freestyle wrestlers’ performances. But it has it’s explanation, first the injuries, then the recovery phase, the first European Games in Baku which affected our athletes psychologically. We had 6 athletes there and 4 of them lost because of unfair judgment. At the World Championship we expected both medals and 2-3 qualifications but the guys didn’t live up our hopes and came out worse than expected. Now we have one qualification from Levan Berianidze in 125kg weight class. After the World Championship we have joined in a number of international competitions such as World Clubs Championship where Armenia’s representative “Tashir” came 4th. The guys showed a good performance. In December our wrestlers Garik Barseghyan and Davit Safaryan took part in Nusuyev tournament and Safaryan won. As for Davit he is slowly returning to the winner’s mentality.
-As you noted the freestyle wrestling team has only one qualification for the Olympics, how many qualifications can we still expect?
-I hope to obtain two more qualifications. If we have 3 participants of the Olympics with this line-up, it will be a success
-Please, tell about the traditional, year-end training camp.
- This training camp is aimed at the general physical preparedness. There will be 4 trainings in the ring. 55 wrestlers are taking part in it. This is the first year that adults’ freestyle wrestling team trains on skis. Up to the last day of the camp they will train on skis every morning.
-Mr Baghdadyan, how are you going to start the 2016?
-On January 4 we are going to hold another training camp in Yerevan, then on January 15-17 the numbers 3-4 of the team will leave for Iran to Takhti Cup while the front runners will stay here and continue to train for the European Championship and other qualifiers. From January 30 the wrestlers will travel to Ukraine to a training camp, afterwards they will take part in a big international competition to be organized in Kiev. And only then it will be clear who will take part in the European Championship and who in qualifiers.