Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանն ամփոփել է Իսպանիայի Պոնտեւեդրա քաղաքում ավարտված հունահռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճեցին 1 ոսկե, 1 արծաթե եւ 2 բրոնզե մեդալ:
«Ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ այն ըմբիշներից, որոնցից մեդալ էինք սպասում՝ նվաճեցին, բայց թիմը ունակ էր ավելիին: 82 կգ քաշային կարգում Կարեն Խաչատրյանը նույնպես կարող էր մեդալի հավակնել, բայց պետք չէ մոռանալ մի քանի հանգամանք. նա դարձել էր աշխարհի պատանեկան չեմպիոն եւ փոխել է թե՛ տարիքային խումբը, թե՛ քաշային կարգը, ինչը բարդացրեց իրավիճակը: Կարենի քաշը 79 կգ է, իսկ նրա մրցակիցները 86-87 կիլոգրամից են իջնում: Քառորդ եզրափակիչում Կարենը գործող չեմպիոնին հաղթում էր, բայց վերջին վայրկյաններին պարտվեց: Առաջին սփոփիչ գոտեմարտում նա հաղթեց լեհ ըմբիշին, բայց երկրորդի ժամանակ չհավաքվեց եւ պարտվեց:
Պատանիների Եվրոպայի չեմպիոն Սահակ Հովհաննիսյանին էլ մի փոքր չբավականացրեց: Նա կարող էր եզրափակիչում լինել եւ դառնալ չեմպիոն: Բայց պետք չէ մոռանալ, որ սա նրանց առաջին տարին է երիտասարդների տարիքային խմբում, եւ կան դժվարություններ: Նախ 2 րոպեի փոխարեն ամեն մրցափուլը 3 րոպե է, եւ մրցակիցներն ավելի փորձառու ու պատրաստված են:
Հայկ Մելիքյանն արեց այն ամենը, ինչ կարողացավ: Եզրափակիչ գոտեմարտի ժամանակ նա չկարողացավ իրականացնել տակտիկական առաջադրանքը:
Մալխաս Ամոյանը կիսաեզրափակիչ գոոտեմարտում դժվարին իրավիճակից ելք գտավ եւ վերջին վայրկյաններին կամային հաղթանակ տարավ: Ի դեպ, մրցակից ռուս ըմբիշին նա պարտվել էր Կասպիյսկի միջազգային մրցաշարում:
Մինչեւ աշխարհի առաջնությունը կանցկացնենք հավաքներ եւ, հնարավոր է, կմասնակցենք միջազգային մրցաշարի, որից հետո պարզ կլինի հավաքականի կազմը»,- նշեց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ Մալխաս Ամոյանը (72 կգ) հռչակվել էր Եվրոպայի երիտասարդական չեմպիոն, Հայկ Մելիքյանը (67 կգ) դարձել էր արծաթե մեդալակիր, իսկ Սահակ Հովհաննիսյանը (60 կգ) եւ Հրաչյա Պողոսյանը (63 կգ) նվաճել էին բրոնզե մեդալ:

“In general, I’m pleased with the wrestlers of whom we expected medals and they did it but the team was capable of more. Karen Khachatryan at 82 kg could also have won a medal but we shouldn’t forget that he has become world cadet champion and has changed both the age group and the weight category which complicated things. Karen’s body mass is 79 kg while his opponents were 86-87 kg. In the quarter-finals Karen was defeating the current champion but lost on the last seconds. In the first repechage round he won the Polish wrestler but lost himself during the second repechage round and suffered defeat.
European cadet champion Sahak Hovhannisyan was very close to the victory. He could have reached the final and become a champion. But we should take into account that this is their first year in the junior age group and there are some difficulties. First instead of 2 minutes each round lasts 3 minutes and the opponents are more experienced and fit.
Hayk Melikyan did his best. During the final bout he failed to carry out the tactical task.
Malkhas Amoyan found a way in the semifinal and had a volitional win on the last seconds. By the way, he had lost to the Russian wrestler at the Kaspiysk International Tournament.
Till the World Championship we will organize training camps and probably will take part in an international tournament after which the lineup of the team will become clear,” the coach noted.