Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանն ամփոփել է Իսպանիայի Պոնտեւեդրա քաղաքում ավարտված հունահռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճեցին 1 ոսկե, 1 արծաթե եւ 2 բրոնզե մեդալ:
«Ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ այն ըմբիշներից, որոնցից մեդալ էինք սպասում՝ նվաճեցին, բայց թիմը ունակ էր ավելիին: 82 կգ քաշային կարգում Կարեն Խաչատրյանը նույնպես կարող էր մեդալի հավակնել, բայց պետք չէ մոռանալ մի քանի հանգամանք. նա դարձել էր աշխարհի պատանեկան չեմպիոն եւ փոխել է թե՛ տարիքային խումբը, թե՛ քաշային կարգը, ինչը բարդացրեց իրավիճակը: Կարենի քաշը 79 կգ է, իսկ նրա մրցակիցները 86-87 կիլոգրամից են իջնում: Քառորդ եզրափակիչում Կարենը գործող չեմպիոնին հաղթում էր, բայց վերջին վայրկյաններին պարտվեց: Առաջին սփոփիչ գոտեմարտում նա հաղթեց լեհ ըմբիշին, բայց երկրորդի ժամանակ չհավաքվեց եւ պարտվեց:
Պատանիների Եվրոպայի չեմպիոն Սահակ Հովհաննիսյանին էլ մի փոքր չբավականացրեց: Նա կարող էր եզրափակիչում լինել եւ դառնալ չեմպիոն: Բայց պետք չէ մոռանալ, որ սա նրանց առաջին տարին է երիտասարդների տարիքային խմբում, եւ կան դժվարություններ: Նախ 2 րոպեի փոխարեն ամեն մրցափուլը 3 րոպե է, եւ մրցակիցներն ավելի փորձառու ու պատրաստված են:
Հայկ Մելիքյանն արեց այն ամենը, ինչ կարողացավ: Եզրափակիչ գոտեմարտի ժամանակ նա չկարողացավ իրականացնել տակտիկական առաջադրանքը:
Մալխաս Ամոյանը կիսաեզրափակիչ գոոտեմարտում դժվարին իրավիճակից ելք գտավ եւ վերջին վայրկյաններին կամային հաղթանակ տարավ: Ի դեպ, մրցակից ռուս ըմբիշին նա պարտվել էր Կասպիյսկի միջազգային մրցաշարում:
Մինչեւ աշխարհի առաջնությունը կանցկացնենք հավաքներ եւ, հնարավոր է, կմասնակցենք միջազգային մրցաշարի, որից հետո պարզ կլինի հավաքականի կազմը»,- նշեց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ Մալխաս Ամոյանը (72 կգ) հռչակվել էր Եվրոպայի երիտասարդական չեմպիոն, Հայկ Մելիքյանը (67 կգ) դարձել էր արծաթե մեդալակիր, իսկ Սահակ Հովհաննիսյանը (60 կգ) եւ Հրաչյա Պողոսյանը (63 կգ) նվաճել էին բրոնզե մեդալ:

Главный тренер молодежной сборной Армении по греко-римской борьбе Армен Бабаларян подвел итоги завершившегося в испанском городе Понтеведра молодежного чемпионата Европы по греко-римской борьбе, где представители Армении завоевали 1 золотую, 1 серебряную и 2 бронзовые медали.
«В целом, я доволен теми борцами, от которых мы ожидали медалей, они медали завоевали, но команда была способна на большее. В весовой категории 82 кг Карен Хачатрян также мог претендовать на медаль, но не стоит забывать несколько обстоятвльств: он стал чемпионом мира среди юниоров и сменил возрастную группу и весовую категорию, что осложнило ситуацию. Вес Карена составляет 79 кг, а его соперники снижают вес с 86-87-и кг. В четвертьфинале Карен одерживал победу над действующим чемпионом, однако уступил на последних секундах. В первом утешительном поединке он добился преимущества над польским борцом, но во втором не собрался и потерпел поражение.
Чемпиону Европы среди юниоров Сааку Оганесяну тоже немного не хватило. Он мог выйти в финал и стать чемпионом. Но не следует забывать, что это их первый год в молодежной возрастной группе, и есть трудности. Во-первых, вместо 2-х минут каждый раунд длится 3 минуты, а соперники более опытные и подготовленные.
Айк Меликян сделал все, что смог. Во время финального поединка он не смог выполнить тактическое задание.
Малхас Амоян в полуфинальном поединке нашел выход из трудной ситуации и одержал волевую победу на последних секундах. Кстати, он уступал этому российскому борцу на международном турнире в Каспийске.
Мы проведем сборы до чемпионата мира и, возможно, примем участие в международном турнире, после чего определится состав сборной», - отметил тренер.
Напомним, что Малхас Амоян (72 кг) стал чемпионом Европы среди молодежи, Айк Меликян (67 кг) стал серебряным медалистом, а Саак Оганесян (60 кг) и Грачья Погосян (63 кг) завоевали бронзовые медали.