Հայաստանի օլիմպիական չեմպիոնները, մեդալակիրները, օլիմպիական խաղերի մասնակիցները, մարզիչները միանում են ՀԱՕԿ-ի ու Սպորտի եւ երիտասարդություն հարցերի նախարարության հայտարարությանը, որով դատապարտվում է դոպինգի ցանկացած տեսակի օգտագործումը:
Նրանք նույնպես գտնում են, որ անարդարացի կլինի անբարեխիղճ մարզիկների պատճառով արգելված նյութեր չօգտագործած մարզիկներին պատժելը:
Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Իսրայել Միլիտոսյանը լավ է հասկանում մարզիկների զգացողությունները: 1992 թ. Բարսելոնայի օլիմպիական խաղերում նա իր ոսկին նվաճել էր ԱՊՀ դրոշի ներքո.
«Օլիմպիական խաղերում երկիրը ներկայացնելը մեծ պարծանք է յուրաքանչյուր մարզիկի համար: Շատ ցավալի է, որ մաքուր մարզիկները նույնպես պատժվում են՝ Խաղերում զրկվելով իրենց դրոշից, օրհներգից: Ամեն մի մարզիկ պայքարում է եւ իր եւ երկրի համար: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո մենք Բարսելոնայում հանդես էինք գալիս ԱՊՀ դրոշի ներքո, սակայն իմ մարզաշապիկի վրա գրված էր «ARMENIA»: Ես դրանով հպարտանում էի: Կարծում եմ՝ արդարացի չէ, որ անմեղ մարզիկները Հարավային Կորեայում մասնակցեն օլիմպիական դրոշի ներքո»,- նշեց Իսրայել Միլիտոսյանը:
Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանի կարծիքով ստեղծված իրավիճակի համար պետք է պատժվեն միայն մեղավորները.
«Ես գտնում եմ, որ մաքուր մարզիկներին պետք է աջակցեն բոլորը: Նույն իրավիճակում կարող է հայտնվել ցանկացած երկիր: Ի՞նչ է նշանակում՝ մաքուր մարզիկը չմասնակցի օլիմպիական խաղերին կամ հանդես գա չեզոք դրոշի ներքո: Ինչո՞ւ պետք է մեղավորների պատճառով տուժեն անմեղ մարզիկներ: Սա շատ վիրավորական է: Բոլոր ազգային օլիմպիական կոմիտեները մերժում են արգելված նյութերի օգտագործումը, մարզիկներին բացատրում, որ դա անթույլատրելի է»,- ասաց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Մի քանի օր առաջ ՄՕԿ-ը հեռացրեց Ռուսաստանին 2018 թ. օլիմպիական ձմեռային խաղերից: Սակայն, մաքուր մարզիկներին թույլ տվեց հանդես գալ Փհենչհան-2018-ում՝ չեզոք դրոշի ներքո:

Олимпийские чемпионы Армении, призеры, участники Олимпийских игр и тренеры присоединяются к заявлению НОКА и Министерства спорта и по делам молодежи, в котором осуждается использование любого вида допинга.
Они также считают, что несправедливо наказывать из-за недобросовестных спортсменов тех, кто не использовал запрещенные препараты.
Чемпион Олимпийских игр Исраел Милитосян хорошо понимает эмоции спортсменов. В 1992 году на Олимпийских играх в Барселоне он свою золотую медаль завоевал под флагом СНГ.
"Представлять страну на Олимпийских играх - большая честь для каждого спортсмена. Очень обидно, что чистые спортсмены также наказываются, лишаясь на Играх своих флага и гимна. Каждый спортсмен борется за себя и свою страну. После развала СССР мы выступали в Барселоне под флагом СНГ, однако на моей спортивной форме было написано "ARMENIA". Я этим гордился. Думаю, что несправедливо, чтобы невиновные спортсмены выступали в Южной Корее под олимпийским флагом", - отметил Исраел Милитосян.
По мнению чемпиона Олимпийских игр, главного тренера сборной Армении по греко-римской борьбе Левона Джулфалакяна из-за создавшейся ситуации должны быть наказаны только виновные.
"Я нахожу, что все должны поддержать чистых спортсменов. Любая страна может оказаться в таком же положении. Что значит, чистый спортсмен не примет участие в Олимпийских играх или выступит под нейтральным флагом? Почему из-за виновных должны страдать невинные спортсмены? Это очень оскорбительно. Все национальные олимпийские комитеты отвергают применение запрещенных препаратов, объясняют спортсменам, что это непозволительно", - сказал Левон Джулфалакян.
Несколько дней назад МОК отстранил Россию от зимних Олимпийских игр 2018 года. Однако чистым спортсменам позволили выступить в Пхенчхане-2018 под нейтральным флагом.