Արթուր Դավթյանը գերազանցեց մեր սպասելիքները. Հակոբ Սերոբյան
Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանն աշխարհի առաջնությունում հավաքած միավորների շնորհիվ հնարավորություն կստանա պայքարելու Ռիոյում ապրիլին կայանալիք Օլիմպիական խաղերին նախորդող «Թեստ իվենթ»-ին: Աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքը կրկնելու դեպքում նա իրավունք կստանա մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին:
«Հայաստանը ներկայացնող մարմնամարզիկներից Արթուր Դավթյանը գերազանցեց մեր սպասելիքները: Արթուրը կատարեց իր վարժությունները շատ լավ և հավաքելով 84, 974 միավոր և զբաղեցրեց 21-րդ հորիզոնականը: Նա իրավունք ստացավ մասնակցելու  Ռիո դե Ժանեյրոյում ապրիլին կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին: Մարմնամարզիկներից Վահագն Դավթյանը (օղակներ) և Հարություն Մերդինյան (նժույգթափեր)  դուրս են եկել եզրափակիչ և հոկտեմբերի 31-ին ու նոյեմբերի 1-ին կպայքարեն ուղեգրերի համար: Իրենց գործը քիչ ավելի դժվար կլինի: Անհատական ձևերում միայն մեդալ նվաճելու դեպքում մեր մարզիկները իրավունք կստանան մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին»,-ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում ասաց մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը:
Հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 1-ը Գլազգոյում անցկացվում է մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Հայաստանը ներկայացնում են Վահագն Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Արթուր Դավթյանը և Հուռի Գեբեշյանը: Մարմնամարզիկ Հուռի Գեբեշյանը իրավունք է ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքը կրկնելու դեպքում կլինի առաջին հայ մարմնամարզիկը, ով Հայաստանը կներակայացնի Օլիմպիական խաղերի կանանց մարմնամարզությունում:

Armenia's gymnastics team member Arthur Davtyan due to the registered points at the World Gymnastics Championships will have an opportunity to compete in «Test Event» held in Rio in April before the Olympic Games. In case of having the same result as at the World Championship he’ll join in the Olympics.
“Armenia’s representative, Arthur Davtyan, exceeded our expectations. He did perfectly the exercises scoring 84,974 and placed the 21st. He got opportunity to participate in «Test Event» held in Rio in April. Our athletes Vahagn Davtyan (rings) and Harutyun Merdinyan (pommel horse) passed to finals and on October 31 and November 1 will fight for the Olympic tickets. In their case it will be more difficult as in the individual types they must win medals for the participation in the Olympics”, told the gymnastics team’s head coach, Hakob Serobyan the ANOC reporter. From October 23 to November 1 the capital city of Glasgow in Scotland is hosting the World Gymnastics Championships which is qualifying for the 2016 Summer Olympics. Armenia is represented there by Vahagn Davtyan, Harutyun Merdinyan, Arthur Davtyan and Houry Gebeshyan. On the eve Houry Gebeshyan gained the right to participate in «Test Event» in Rio and in case of repeating the same result there, she will be the first woman to represent Armenia at the Olympics.