Այսօր մեկնարկում է շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջնությունը
Ապրիլի 11-ին Ռիգայում մեկնարկում է շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջնությունը: Այս մրցաշարում Հայաստանը ներկայացնում են կանանց ազգային հավաքականի անդամներ Էլինա Դանիելյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը, Լիլիթ Գալոյանը եւ Մարիա Գեւորգյանը:
Մայրցամաքի առաջնության արդյունքներով 14 լավագույն շախմատիստուհիներն աշխարհի առաջնության ուղեգրեր կստանան: Այս տարի մրցաշարը բավականին լուրջ կազմ է հավաքել:
Ընդհանուր առմամբ առաջնությանը մասնակցում է 144 շախմատիստուհի: Մրցաշարում կխաղացվի 11 տուր՝ շվեյցարական համակարգով: Գլխավոր մրցավարն Աշոտ Վարդապետյանն է:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի կանանց ազգային հավաքականի մարզիչ Արթուր Չիբուխչյանն ասաց, որ մեր շախմատիստուհիները պատասխանատու մրցաշարին սկզբում պատրաստվել են Երեւանում, իսկ ապրիլի 1-8-ը նրանց համար ուսումնամարզական հավաք է կազմակերպվել Ծաղկաձորում:

11 апреля в Риге стартует личный чемпионат Европы среди женщин по шахматам. В этом соревновании Армению представят члены национальной женской сборной Элина Даниелян, Лилит Мкртчян, Лилит Галоян и Мария Геворгян.
По итогам первенства континента 14 лучших шахматисток получат путевки на женский чемпионат мира. В этом году турнир собрал довольно сильный состав. В общей сложности в чемпионате участвуют 144 шахматистки.
Турнир пройдет в 11 туров, по швейцарской системе. Главный арбитр турнира – Ашот Вардапетян.
В беседе с пресс-службой НОК РА тренер женской сборной Армении Артур Чибухчян сообщил, что наши шахматистки вначале готовились к ответственному турниру в Ереване, а с 1 по 8 апреля для них в Цахкадзоре был организован учебно-тренировочный сбор.