Արսեն Ջուլֆալակյան․ UWW-ի ղեկավար կազմի հետ խոսել եմ տարբեր խնդիրների մասին
Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի եւ Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը մայիսի 1-4-ը Շվեյցարիայում մասնակցում է  Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (UWW) եւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) կողմից կազմակերպած միջոցառումներին:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ըմբիշը նշեց, որ Շվեյցարիայում է գտնվում UWW-ի հրավերով:
«UWW-ի ղեկավար կազմի հետ քննարկվել են այն խնդիրները, որոնք այս ընթացքում անհանգստացրել են բազմաթիվ ըմբիշների: Խոսել եմ մրցավարության հետ կապված որոշ խնդիրների մասին, առաջ եմ քաշել փոքր երկրների ֆեդերացիաների հարցը, որոնք դժվարանում են մասնակցել ranking serias-ի բոլոր մրցաշարերին, քանի որ դրանք անցկացվում են տարբեր աշխարհամասերում, եւ ֆեդերացիանները ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով կարող է բաց թողնել դրանք:
Խոսել եմ նաեւ ըմբիշների մարմիններին յուղ քսելու խնդրի մասին, որը ոչ մի կերպ դեռ լուծում չի ստացել: Մյուս հարցս աշխարհի եւ մայրցամաքային առաջնությունների ընթացքում UWW-ի կողմից մրցանակակիր ըմբիշներին պարգեւատրելու մասին էր:
Դրան զուգահեռ ես եւ աշխարհի չեմպիոն, սերբ Վիկտոր Նեմեշը նկարահանվեցինք տարբեր հնարքների կատարման հոլովակում, որը կծառայի ուսուցողական նպատակով, հատկապես՝ այն երկրների համար, որոնք չունեն համապատասխան մասնագետներ (նմանատիպ հոլովակներում նկարահանվելու են նաեւ ազատ ոճայինները եւ կին ըմբիշները):
Այսօր ՄՕԿ-ի մարզիկների հանձնաժողովում քննարկելու ենք մարզիկների ակտիվ ներգրավվումը սպորտային գործընթացներում, նրանց սահուն անցումը պրոֆեսիոնալ մարզական կարիերայից դեպի այլ ոլորտ եւ կրթության հարցը՝ ինչպես անել, որ մարզիկները ավելի շատ ուշադրություն դարձնեն կրթությանը»,- նշեց Արսեն Ջուլֆալակյանը:

Вице-чемпион Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Арсен Джулфалакян с 1-го по 4-е мая в Швейцарии принимает участие в мероприятиях, организованных Международной федерацией борьбы (UWW) и Международным олимпийским комитетом (МОК).
Борец в беседе с пресс-службой НОК Армении отметил, что находится в Швейцарии по приглашению UWW.
«С руководством UWW обсуждались те проблемы, которые волнуют многих борцов. Я говорил о некоторых проблемах судейства, выдвинул вопрос федераций малых стран, которые испытывают трудности с участием во всех турнирах ranking serias, поскольку они проводятся на разных континентах, и федерации могут пропустить их из-за нехватки финансовых средств.
Я также говорил о проблеме смазывания тел борцов маслом, которая еще не решена. Мой следующий вопрос был о награждении со стороны UWW борцов, победивших на чемпионатах мира и континентов.
Кроме того, я и чемпион мира, серб Виктор Немеш снялись в видеоролике, исполнив различные трюки, что будет использоваться в учебных целях, в частности для тех стран, в которых нет соответствующих специалистов (в похожих видеороликах снимутся также борцы вольного стиля и женщины-борцы).
Сегодня, на комиссии спортсменов МОК мы обсудим активное участие спортсменов в спортивных мероприятиях, их плавный переход от профессиональной спортивной карьеры в другую область, а также вопрос образования: как сделать, чтобы спортсмены уделяли больше внимания образованию», - отметил Арсен Джулфалакян.