Ըմբշամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում ազատոճայինները ավարտեցին իրենց եույթները:
6 տարվա ընդմիջումից հետո Հայաստանի ազատ ոճի հավաքականը կրկին ոսկե մեդալ ունի. Բուխարեստում Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ 19-ամյա Արսեն Հարությունյանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը նշեց, որ թիմը կարող էր ավելի լավ հանդես գալ. «Արդյունքներից գոհ եմ, բայց տղաները կարող էին ավելի լավ արդյունքներ ցույց տալ: Օրինակ, 65 կգ քաշային Վազգեն Թևանյանին խանգարեց վնասվածքը»:
Կուրղինյանի համոզմամբ՝ այս թիմն ունակ է սեպտեմբերին կայանալիք Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային աշխարհի առաջնության ժամանակ վարկանիշներ ձեռք բերել. «Եվրոպայի առաջնությունը ցույց տվեց, որ թիմն ունակ է այդ վարկանիշները ձեռք բերել: Եթե կարողանում ենք մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում չեմպիոն ունենալ ու մեդալների համար պայքարել, ապա ուղեգրերի համար էլ կարող ենք պայքարել: Թիմում երիտասարդ ըմբիշներ ունենք և բավարար ժամանակ, ուստի կհասցնենք պատրաստվել»,-եզրափակեց խոսքը հավաքականի գլխավոր մարզիչը:

Борцы вольного стиля завершили свои выступления на чемпионате Европы по борьбе среди взрослых. После 6-летнего перерыва у сборной Армении по вольной борьбе вновь есть золотая медаль - 19-летний Арсен Арутюнян завоевал звание чемпиона Европы в Бухаресте.
Главный тренер сборной Абетнак Кургинян с в беседе с пресс-службой НОК Армении отметил, что команда могла выступить лучше: «Я доволен результатами, но ребята могли выступить лучше. Например, Вазгену Теваняну (65 кг) помешала травма».
Кургинян уверен, что эта команда способна приобрести рейтинги на рейтинговом для Олимпийских игр чемпионате мира, который состоится в сентябре: «Чемпионат Европы показал, что команда способна приобрести эти рейтинги. Если мы можем побеждать на чемпионате Европы среди взрослых и бороться за медали, то мы можем побороться и за путевки. У нас в команде есть молодые борцы и достаточно времени, значит мы сможем подготовиться», - подвел итог главный тренер сборной.